Wybór armatury kuchennej

Wybór armatury kuchennej

Wyposażanie mieszkania zawsze wiąże się zarówno z przyjemnością jak i wielkimi dylematami, jakie sprzęty powinniśmy wybrać. Dzisiaj zajmiemy się wyposażaniem kuchni, a konkretnie – wyborem najlepszej baterii do zlewozmywaka. Nie warto na tym oszczędzać, bo dobra bateria posłuży nam na lata oraz łatwo będzie ją można odrdzewić i odkamienić.

Czym różnią się baterie?
Przede wszystkim baterie różnią się sposobem montażu – na rynku dostępne są sztorcowe (takie, które są osadzane na zlewozmywaku albo blacie kuchennym) oraz naścienne (najprościej rzecz ujmując, przymocowane do ściany). Kolejną różnicą jest podział na armatury jedno- lub dwuuchwytowe. Jednouchwytowe posiadają dźwignię, dzięki której ustawiamy temperaturę i siłę strumienia. Praktycznym rozwiązaniem dla zapracowanych pań domu są dłuższe uchwyty, którymi można uruchomić wodę również za pomocą nadgarstka (jeśli, na przykład, mamy ubrudzone ręce). Spada natomiast popularność baterii dwuuchwytowych, ponieważ zanim przystąpimy do użytku musimy najpierw ustawić zarówno siłę strumienia i temperaturę wody (przez co niepotrzebnie zużywamy wodę). Coś za coś – baterie dwuuchwytowe są bardziej designerskie, pasują do wnętrz w stylu retro, a uchwyty mogą stanowić całość z baterią lub być zupełnie od niej odrębne. Jakie armatury są wygodne? Do domowych kuchni przechodzą armatury z ruchomą wylewką, którą możemy dowolnie manipulować w poziomie i pionie, chociaż znajdziemy modele, w których ruchoma jest jedynie końcówka. Coraz częściej wybierane są również wyciągane słuchawki baterii (prawie jak prysznicowe), przez co łatwiej możemy wydłużyć wylewkę. Wszystko zależy od naszych potrzeb i specyfiki kuchni i domu. Ogromnym plusem współczesnych baterii jest ich coraz większa użyteczność połączona z komfortem i na rynek wchodzą baterie niegdyś używane jedyne w restauracjach, gdzie myło się głównie na skalę przemysłową. W końcu chodzi o to, by sprzęty służyły nam i naszym domownikom!

Jakie parametry powinne mieć kuchenne armatury?
W przeciwieństwie do baterii, których zwykliśmy używać w łazienkach, kuchenne armatury powinny być zdecydowanie wyższe. Dzięki temu są bardziej praktyczne i przede wszystkim wygodne, a poza tym zmieszczą dużą ilość przedmiotów nie powodując zalewania całej kuchennej podłogi. By tego uniknąć należy wziąć pod uwagę również formę wylewki i jakość produktu, chociaż większość dostępnych na rynku baterii ma zainstalowany perlator (urządzenie oszczędzające wodę). Trzeba jednak regularnie wymieniać mu filtry, jeśli mamy twardą wodę, ponieważ w innym wypadku będzie obrośnięty kamieniem. Można kupić perlator, który ma wbudowaną silikonową końcówkę, która zapobiega powstawaniu osadów wapiennych – warto o tym pamiętać.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *