Nastrojowo i klimatycznie oświetlony ogród przeistacza się w magiczny zakątek, w którym zaszywamy się w letnie wieczory, żeby zapomnieć o codzienności i cieszyć się chwilami z bliskimi. Oznacza to, że aranżacja świetlna ogrodu powinna być dobrze przemyślana. Często za duża ilość lampionów, dodatkowo przypadkowo ułożonych może zupełnie zaburzyć piękno i proporcje naszych zielonych przestrzeni. Właściwie dobrana koncepcja doda jej jednak magii i stworzy niezwykłą atmosferę.
Zanim przejdziemy do komponowania świetlnych rabatek, najpierw musimy przygotować plan zagospodarowania ogrodu. Należy zastanowić się, gdzie wieczorami będziemy spędzać najwięcej czasu. Są również strefy, gdzie oświetlenie będzie niezbędne, czyli droga do domu oraz wjazd. W tych miejscach lampy będą palić się codziennie, z kolei w punkcie towarzyskimi sporadycznie. Dopiero teraz możesz planować założenie instalacji elektrycznej, która wymaga kopania i doprowadzenia kabli.
Zaczarowany ogród
Jeśli chcemy, aby nasz ogród posiadał aurę tajemniczości, do podstawowego oświetlenia alejek i wejść możemy dołączyć światło magiczne. Chodzi o takie lampy, których niezwykła forma i blask będą intrygować błądzące po ogrodzie spojrzenia. Obecnie często wykorzystuje się pływające po powierzchni wody kule, podwodne reflektory podświetlające fontannę czy też żaróweczki na długich przewodach, które mogą oplatać pnie drzew, słupy altany bądź krzewy. Można również wykorzystać naftowe lampki, które świetnie sprawdzą się na ogrodowym przyjęciu. Jeśli chcemy wyeksponować konkretne roślinki czy drzewka, należy wykorzystać oświetlenie punktowe. Wówczas snop silnego światła kierujemy na wybrany obiekt, którym może być roślina lub rzeźba. Osiągnięty tak kontrast między jasno iluminowanym elementem a ciemnym tłem będzie wyglądał wyjątkowo efektownie.
Feeria barw
Warto pamiętać, że ogród możemy oświetlić kolorowym światłem. Oczywiście wybór jest kwestią indywidualnego gustu, jednak najczęściej decydujemy się na zimne światło niebieskie lub ciepłe o żółtawej barwie. Na jakiekolwiek barwy byśmy się nie zdecydowali, pamiętajmy, aby ich tonacja była do siebie zbliżona tak, żeby stworzyć spójny efekt. To, jaki rodzaj światła wybierzemy powinno wynikać również z samego doświetlonego obiektu. Chodzi o to, że rzeczy i rośliny o jasnej kolorystyce i srebrzystych liściach będą lepiej wyglądać w świetle zimnym. Z kolei ceglane mury i kolorowe roślinne kompozycje dobrze prezentują się w świetle ciepłym. Barwę zieloną najlepiej podkreśla światło zbliżone do naturalnego.
Dodaj komentarz