W pewnym sensie materiały eksploatacyjne do spawania są jak opony samochodowe. Zwykle podczas jazdy nie myślimy o swoich oponach samochodowych, ale to one trzymają nasz samochód na drodze i umożliwiają jazdę. Drut spawalniczy w procesie spawania MIG jest tym, co przenosi łuk i zapewnia materiał wypełniający. Bez drutu nie ma spawania.
Dopasowanie drutu spawalniczego
Drut ma istotne znaczenie dla jakości spawania. Odpowiedni metal wypełniający pomoże spełnić wymagania konstrukcyjne spawu, zmaksymalizować produktywność i ułatwić pracę spawaczowi. Podczas wykonywania dowolnego rodzaju spawania, należy dopasować metal wypełniający do materiału podstawowego o najniższej wytrzymałości, który jest łączony.
Producenci mają dzisiaj w swojej ofercie różne rodzaje drutów do spawania. Wybierając je należy brać pod uwagę takie kwestie, jak zastosowanie, grubość drutu, jego gatunek oraz grubość szpuli, na którą jest nawinięty. Najbardziej popularne są szpule o średnicy 20cm, na które nawinięte jest 5 kg drutu. Istnieją również szpule większe, o średnicy 30 cm, które dostarczają nam 15 kg drutu. Kupując drut warto zobaczyć, czy jest precyzyjnie nawinięty na szpulę. Okazuje się to bardzo istotne już w trakcie spawania. Drut nawinięty niedbale będzie powodował trudności podczas jego podawania.
Jaką grubość drutu spawalniczego wybrać?
Druty występują w różnych grubościach, a ich wybór uzależniony jest zarówno od grubości materiału, który chcemy spawać, jak i od pozycji spawania. W przeważającej części sklepów stacjonarnych oraz internetowych dostępne są następujące średnice drutu: 0,6 mm, 0,8 mm, 1,0 mm, 1,2 mm, 1,6 mm, 2.0 mm. Istnieją pewne wytyczne dotyczące doboru odpowiedniej średnicy drutu spawalniczego, jednak trzeba pamiętać, że w wielu sytuacjach wybór będzie opierał na metodzie prób i błędów. Oczywiście, im większa grubość materiału, tym większa musi być średnica drutu. Druty o mniejszej średnicy charakteryzują się większą gęstością i głębokością wtopienia. Grubość drutu nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na spaw. Wiele zależy również od gęstości prądu, który przepływa przez drut. To on decyduje o charakterze przenoszonego metalu w łuku spawalniczym.
Druty do migomatu
Spawając metoda MIG/MAG, spawacze posługują się zazwyczaj drutem o średnicy 0,8 mm i 1,0 mm SG2. Te druty charakteryzują się sporą uniwersalnością. Zespawamy nimi większość stalowych elementów. Kupując drut do typowo domowego użytku np. spawania ogrodzeń, konstrukcji stalowych czy tłumików w samochodach, warto wybrać właśnie ten rodzaj drutu.
Dodaj komentarz