Spawarki różnych typów służą różnym celom, są odpowiednie dla różnych materiałów i są dostępne w wielu wariantach. Kupujący powinien oprzeć decyzję na swoich konkretnych potrzebach. Musi wiedzieć, jaki rodzaj spawania chce wykonywać i jakie materiały będzie łączył przy użyciu spawarki. Zasady działania różnych typów spawarek mogą znacznie różnić się od siebie.
Spawanie łukowe
Podczas spawania łukowego, zarówno ręcznego, półautomatycznego, jak i automatycznego, stosowane jest zasilanie spawania w celu zapewnienia mocy. Łuk elektryczny jest tworzony i utrzymywany między materiałem podstawowym, a elektrodą. Dzięki temu metale topią się w miejscu zgrzewania. Prąd może być naprzemienny (AC), a także bezpośredni (DC). Elektrody w spawarkach łukowych są z reguły być zużywalne. Gaz ochronny, gaz obojętny lub półobojętny, jest często stosowany do ochrony obszaru spawania. Spawarki łukowe są stosowane głównie w produkcji konstrukcji stalowych i samochodów.
Spawanie łukiem krytym
Spawanie łukiem krytym, znane również, jako spawanie taśmowe lub ręczne spawanie łukiem elektrycznym jest jednym z najbardziej powszechnych rodzajów spawania łukowego i jest popularne w robotach budowlanych i naprawczych. Do tego rodzaju spawania używane są elektrody pokryte topnikiem. Do przeprowadzenia spawania łukowego niezbędny jest niedrogi sprzęt. Jednak szybkość spawania jest stosunkowo powolna w porównaniu z technikami zaawansowanymi, ponieważ elektrody muszą być często wymieniane.
Spawanie w metalowym gazie obojętnym (MIG)
Spawanie łukiem elektrycznym z gazem jest kolejną metodą posługująca się elektrodami zużywalnymi. MIG to półautomatyczny lub automatyczny proces spawania łukowego. W tym przypadku elektroda jest ciągła, a zatem szybkość spawania jest większa, niż w przypadku spawania łukiem krytym. Spawarki MIG są łatwe w użyciu i mogą spawać konstrukcje z blachy i stali. Drut zawierający stalową elektrodę, choć drogi w porównaniu ze standardowym drutem spawalniczym, pozwala na wyższe prędkości spawania i większą penetrację metalu.
Spawanie metodą TIG
W spawaniu metodą TIG z wolframem stosuje się niezużywającą się elektrodę wolframową, mieszaninę gazów obojętnych i niezależny materiał wypełniacza. Jest to proces spawania ręcznego charakteryzujący się stabilnym łukiem wymagającym wysokich umiejętności operatora. Przeprowadza się go przy stosunkowo niskich prędkościach. Spawarki TIG są szczególnie przydatne w przypadku cienkich materiałów, ponieważ oferują wówczas wysokiej jakości wyniki spawania. Spawarki TIG są najczęściej używane do spawania metali lekkich i stali nierdzewnej.
Dodaj komentarz