Podstawowe akcesoria do narzędzi pneumatycznych

Podstawowe akcesoria do narzędzi pneumatycznych

Niezależnie od tego, czy montujemy meble, zmieniamy oponę samochodową w garażu czy odnawiamy swoje ulubione krzesło, narzędzia pneumatyczne ułatwiają i przyspieszają pracę. Są idealne dla domowych majsterkowiczów, którzy nie chcą nadwyrężać swoich nadgarstków i dla fachowców wykonujących pracę w pełnym wymiarze godzin. Narzędzia pneumatyczne to duże oszczędności: czasu, pieniędzy oraz pracy.Większość zestawów narzędzi zawiera wszystkie akcesoria potrzebne do wykonania zadania, ale z biegiem czasu konieczne może być zastąpienie pewnych rzeczy. Niektóre typowe akcesoria, które warto rozważyć mając pod ręką zestaw narzędzi pneumatycznych to:

Olej do narzędzi pneumatycznych
Sprężarki powietrza mają tłoki wewnątrz, które generują duże tarcie, podobnie jak tłoki w samochodzie. Aby zmaksymalizować żywotność sprężarki, tłoki muszą być regularnie smarowane. Do tego celu służy olej do narzędzi pneumatycznych. Zaleca się również umieszczenie kilku kropli oleju między złączkami powietrznymi. Jeśli używamy tego narzędzia dłużej, niż kilka godzin, konieczne jest kilkukrotne oliwienie go w ciągu dnia.

Złączki narzędzi pneumatycznych
Intensywna eksploatacja urządzeń pneumatycznych powoduje, że z upływem czasu wszelkie złączki mogą zacząć się zużywać. Konsekwencja jest rozwój różnego rodzaju przecieków, co zmniejsza ciśnienie sprężarki, a w rezultacie skuteczność urządzenia pneumatycznego.

Wąż narzędzia pneumatycznego
Wąż narzędzia pneumatycznego dostarcza sprężonego powietrze do narzędzia. Jeśli zacznie wykazywać zużycie, dochodzi do zmniejszenia ciśnienia powietrza, a urządzenie zaczyna pracować mniej wydajnie. Obserwujmy, więc przewody pod katem wszelkich dziur i pęknięć.

Filtr narzędzia pneumatycznego
Filtry powietrza są zwykle instalowane w miejscu, w którym wąż łączy się z narzędziem. Filtr zapobiega przedostawaniu się brudu, kurzu lub zanieczyszczeń do wnętrza urządzenia. Mogą one łatwo uszkodzić narzędzie. Wiele złączek zawiera fabrycznie wstawione filtry, ale niektóre można kupić osobno.

Sprężarki powietrza
Moc wszystkich narzędzi pneumatycznych pochodzi ze zbiornika sprężarki powietrza. Kompresory dostępne są w wielu rozmiarach. Sprężarki powietrza mogą być małe, do użytku w pracach hobbystycznych lub duże, do specjalistycznych warsztatów mechanicznych. Od mocy sprężarki zależy moc podłączonych do niej narzędzi.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *