Pielęgnacja mebli bukowych

Pielęgnacja mebli bukowych

Drewniane meble są efektowne i będą służyć przez długie lata, dlatego cieszą się popularnością wśród kupujących. Ze względu na różne rodzaje surowca, wykorzystywane do produkcji, można je dobrać w zasadzie do każdego wnętrza. Wśród rodzajów drewna, z którego wykonuje się meble, jest również drewno bukowe – często wykorzystywane przez producentów ze względu na łatwość w obróbce. Odpowiednio pielęgnowane, będą ozdobą kuchni, jadalni bądź salonu.

Czym skutkuje niewłaściwa pielęgnacja

Wybór drewnianych mebli to spora inwestycja, tym bardziej warto zadbać o to, by jak najdłużej nam posłużyły. Buk to drewno wytrzymałe, ale jeśli popełnimy błędy podczas pielęgnacji wykonanych z niego mebli, możemy narazić je na wysuszenie lub powstanie nieestetycznych plam. Warto również wiedzieć, że nie służą im duże wahania temperatury i wysoka wilgotność powietrza. Niekorzystne będzie więc ustawianie ich bezpośrednio w pobliżu źródeł ciepła lub w pomieszczeniach nieogrzewanych. Może to prowadzić do pęknięć drewna.

Również wykonując codzienne czynności, warto zwrócić uwagę, by nie popełniać kilku błędów – tyczy się to przede wszystkim drewnianego stołu, stanowiącego wyposażenie kuchni lub jadalni. Postawienie na nim gorącego garnka, może skutkować powstaniem niemożliwej do usunięcia plamy. Również rozlane płyny powinny zostać od razu usunięte i starannie osuszone, bo przyczyniają się do powstawania przebarwień.

Co stosować do pielęgnacji

Na rynku dostępnych jest wiele specjalistycznych środków przeznaczonych do czyszczenia drewna. Najczęściej spotykane są preparaty w spray’u, które rozpyla się na powierzchni i rozprowadza suchą szmatką. Jest to sposób na usunięcie codziennych zabrudzeń, a dodatkowa warstwa filmotwórcza ochrania meble przed czynnikami zewnętrznymi. Używanie specjalnych preparatów pomaga przeciwdziałać zarysowaniom, plamom i zaciekom. Dzięki nim nie tylko czyścimy, ale również pielęgnujemy i nabłyszczamy drewno. Wielokrotnie można także usłyszeć o domowych sposobach pielęgnacji drewnianych mebli, choć ich zastosowanie wiąże się z większym ryzykiem.

Zabezpieczyć drewno bukowe przed wilgocią możemy również, wykorzystując olej do mebli. Komody czy regały drewniane olejowane będą rzadziej, ale w przypadku stołów i krzeseł wskazane jest, by robić to co najmniej raz w tygodniu. Wiąże się to z ich ciągłą eksploatacją, w wyniku której są bardziej narażone na uszkodzenia.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *