Pięć ogólnych wskazówek dotyczących spawania dla początkujących

Pięć ogólnych wskazówek dotyczących spawania dla początkujących

Spawanie może wydawać się skomplikowanym zadaniem. Intensywne ciepło i jasne światło wystarczą, by odstraszyć większość majsterkowiczów. Ale jeśli jesteśmy wystarczająco odważni, aby podjąć próbę spawania, powinniśmy poznać kilka podstawowych wskazówek dla początkujących spawaczy. Oto one:

Załóż odpowiedni strój
To, co nosimy, jest ważne dla bezpieczeństwa spawania. Warto nosić skórzane rękawiczki, aby chronić swoje ręce. Załóżmy bawełnianą koszulę lub coś z bawełnianymi rękawami, aby zabezpieczyć ramiona przed promieniami UV. Bez rękawów pistolet spawalniczy można wywołać oparzenia. Wybierzmy kask spawalniczy z odpowiednimi soczewkami, aby wyraźnie widzieć, co robimy, nie uszkadzając przy tym oczu. Kolejną ochroną, o której niewiele osób myśli, są okulary pod hełmem spawalniczym. Może wydawać się, że to nadmierna ochrona, ale materiały pozostają gorące przez kilka minut po ich zespawaniu. Okulary ochronne mogą niejednokrotnie uratować nasze oko.

Przygotuj się do spawania przed uruchomieniem spawarki
Jest kilka rzeczy, które powinniśmy zrobić przed rozpoczęciem spawania. Przede wszystkim oczyśćmy metalową powierzchnię za pomocą papieru ściernego lub szczotki drucianej, a następnie użyjmy środka czyszczącego do metalu. Następnie nałóżmy na wyczyszczoną powierzchnię podkład spawalniczy, który chroni przed rdzą i korozją.

Użyj odpowiedniego drutu spawalniczego lub elektrody
Znajdź drut odpowiedniej grubości dla spawanego metalu. W przypadku cienkich metali użyjmy drutu o mniejszej średnicy. W przypadku grubych metali skorzystajmy z grubszego drutu. Upewnijmy się również, że rodzaj drutu pasuje do typu spawanego metalu. Na przykład, do spawania aluminium, niezbędny jest drut aluminiowy.

Ćwicz dobrą technikę spawania
Podczas spawania nie poruszaj pistoletu spawalniczego po linii prostej. Zamiast tego wykonaj małe pętle za pomocą kolistych ruchów. Ta technika sprawi, że spaw będzie mocniejszy. Nie wystąpią na nim żadne niepożądane szczeliny, które mogłyby osłabić wiązanie.

Naucz się rozwiązywać problemy
W trakcie spawania może wystąpić kilka różnych problemów. Spoina może nie zawsze być wystarczająco mocna, aby utrzymać metal razem. W takich przypadkach musimy wiedzieć, jakie są przyczyny problemu, aby można go było naprawić. Jeżeli spoina robi dziury w metalu, najprawdopodobniej oznacza to, że napięcie jest zbyt wysokie. W wyniku tego spoina staje się zbyt gorąca i zżera obszar, który chcemy zespawać. Za wysokie napięcie może także sprawić, że spoina nie rozlewa się, ale gromadzi na czubku pistoletu. Z kolei zbyt niskie ciśnienie sprawi, że pistolet będzie kopał w trakcie spawania.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *