Oświetlenie ogrodowe - gdzie zamontować konkretne lampy?

Oświetlenie ogrodowe – gdzie zamontować konkretne lampy?

Jeśli uda się przygotować dobre oświetlenie ogrodowe można znacząco poprawić estetyczny wygląd swojej posesji jak i też uda się odstraszyć włamywaczy. Również nam będzie łatwiej poruszać się po takiej posesji. najlepiej o przygotowaniu takiej instalacji warto pomyśleć zanim będziemy w ogóle projektować ogród. Kable powinny być ułożone zanim będzie przygotowany trawnik. Warto, by takie prace wykonywał elektryk, który posiada odpowiednie uprawnienia. Instalację, która będzie zasilać oświetlenie domu powinno się podłączyć do instalacji domowej, najlepiej do oddzielnego obwodu, który będzie chroniony specjalnie przygotowanymi wyłącznikami.

W ramach dużych posesji, gdzie mają być liczne źródła światła powinno się przygotować duże napięcie z zasilania sieciowego. Niskie napięcie jest możliwe do wykorzystania na posesjach, gdzie jest tylko kilka punktów oświetleniowych. Zanim kupimy lampy zawsze powinniśmy sprawdzić sobie jakie napięcie może być użyte do ich zasilania. Powinno się dbać o to, by nie było konieczności włączania jednym przyciskiem wszystkich lamp ponieważ będzie to rozwiązanie nieekonomiczne. Kabli nie powinno się rozkładać blisko dużych drzew czy też wzdłuż fundamentów. Powinny się znaleźć w odpowiedniej odległości od rur z wodą. Kable powinno się ułożyć na głębokości 70 w piasku i najlepiej decydować się na specjalnie przygotowane kable, które będą dzięki temu zabezpieczone przed uszkodzeniem w czasie wykonywania prac ogrodniczych. Które elementy otoczenia domu oświetlić i jak kierować źródło światła? Dobrze oświetlić warto między innymi drzwi wejściowe oraz furtki. Jest to ważne z praktycznego punktu widzenia. Światło warto kierować w dół i oświetlać klamkę, dzięki czemu łatwiej będzie nam otworzyć drzwi do domu. Oświetlenie może być także przygotowane na ścieżkach, które można oświetlić od dołu. Stosowane mogą być również specjalne oprawy, które będą montowane w trawniku bądź też od góry lampami na słupach. Lampy przygotowane są w taki sposób, że można je osadzać w specjalnych gotowych fundamentach z betonu. Mniejsze można również przykręcić do kostki brukowej bądź też do płyt betonowych. Można również umieścić oprawy ze światłem w najeździe i nawierzchni. Jeśli będzie to dobra oprawa, szczelna spokojnie wytrzyma nacisk ze strony kół. Oświetlenie elewacji ma przede wszystkim formę dekoracji. Dlatego stosuje się do tego specjalne reflektorki z trawnika bądź też opaski wokoło domu albo specjalnie przygotowane kinkiety. Strumień światła powinien oświetlić elewację w sposób delikatny szczególnie zwracając na strukturę kamienia, jeśli takowy występuje. Jeśli mamy tynk trzeba nieco inaczej rozkładać padające światło. Oświetlenie domu, wjazdu to rzecz oczywista, ale dobry efekta daje także oświetlenie roślin czy elementów ogrodowych. Tutaj można między innymi wykorzystać specjalne reflektory, które przykręca się do utwardzonej powierzchni bądź też wbija się ostrzem w grunt.

Dobrze będzie się także prezentować specjalne oświetlenie, które będzie miało niebieski, delikatny odcień. Takie światło niestety będzie przyciągać owady, dlatego nie zawsze będzie się dobrze sprawdzać. Jeśli oświetlamy oczko wodne trzeba zastosować światło dodatkowo zabezpieczone. Można umieścić specjalne lampki w formie kul. Są to oprawy, które pływają po wodzie i można je montować na dnie zbiornika bądź też umieszczać obok oczka wodnego z zastosowaniem specjalnej obudowy zabezpieczającej. Bezpieczne oprawy oświetleniowe Jeśli przygotowuje się oprawy ogrodowe trzeba zastosować specjalne urządzenia elektryczne, które będą się nadawały do montowania na zewnątrz budynków, będzie to dotyczyć także tych lamp, które są pod zadaszeniem. Ważną rzeczą będzie klasa ochronności, która jest oznaczana rzymskimi cyframi. Lampy do ogrodu powinny mieć klasę II a do oczek klasę III. Są również oznaczane kodem IP, który ma dodatkowo liczbę dwucyfrową i to również ważny element, który określa jakość lampy.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *