Oczyszczamy powietrze w domu

Oczyszczamy powietrze w domu

Obecnie smog w Polsce stał się nie tylko realnym problemem dla władz miejskich, ale również poważnym zagrożeniem dla naszego zdrowia. Chcąc cieszyć się zdrowym powietrzem w swoim mieszkaniu powinniśmy zainwestować w oczyszczacz powietrza, który podniesie komfort naszego codziennego życia. Na rynku znajdziemy wiele różnych urządzeń. Czym zatem kierować się przy zakupie, aby cieszyć się funkcjonalnym oczyszczaczem powietrza?

Oczyszczacze powietrza to urządzenia elektryczne, które posiadają układ filtracyjny powietrza. Właściwie dobrany oczyszczacz skutecznie usuwa składniki smogu, jak pyły PM2.5, lotne związki organiczne oraz wszystkie alergeny, bakterie i wirusy. Warto dodać, że urządzenie to pomaga również zredukować obecność kurzu w mieszkaniu. Na stronie sklepu Mateomarket możemy porównać kilka modeli.

Zasada działania
Pracując w zamkniętych pomieszczeniach jesteśmy narażeni na działanie wszelkiego rodzaju roztoczy, wirusów, bakterii, kurzu, zwierzęcej sierści, pyłków, zarodników grzybów, lotnych związków organicznych oraz mikroskopijnych pyłów. Może to doprowadzić do choroby płuc, w tym POChP, astmy oraz różnego rodzaju stanów alergicznych na obszarach z zanieczyszczonym powietrzem. Eksperci wskazują, że co trzeci udar mózgu ma swoją przyczynę w zanieczyszczeniu powietrza. Jedynym urządzeniem, które może uporać się z zanieczyszczeniami na małych powierzchniach jest oczyszczacz, który niweluje aż 100% wymienionych brudów. Działa to tak, że powietrze przepuszczane jest przez mechaniczny filtr lub zestaw filtrów, jak HEPA oraz aktywny węgiel. W bardziej zaawansowanych urządzeniach proces oczyszczania jest skomplikowany, ponieważ wymaga wstępnej jonizacji zanieczyszczeń, w celu ich przyciągnięcia przez przeciwnie naładowane powierzchnie lub ich rozkładu do niegroźnych substancji, z udziałem promieniowania UV na filtrze fotokatalitycznym.

Jak wybrać odpowiednie urządzenie?
W sytuacji, gdy chcemy oczyścić mieszkanie, które ma 50 metrów kwadratowych, tani oczyszczacz powietrza nie wystarcza. Chodzi o to, że w tych najtańszych urządzeniach umieszcza się filtr, który nie jest w stanie oczyścić tak dużej powierzchni. Im drożysz oczyszczacz, tym lepszy i większy filtr. Wyższej jakości urządzenia można również dłużej eksploatować oraz wykorzystać na dużej powierzchni. Pamiętajmy jednak, że oczyszczacz ustawia się w jednym punkcie, z którego pracuje oczyszczając najbliższą przestrzeń. Do dalszych zakątków będzie docierał z bardzo dużym opóźnieniem. Oznacza to, że jednym oczyszczaczem nie będziemy w stanie przefiltrować powietrza w całym domu.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *