Meble łazienkowe. Jakie materiały wybrać ?

Meble łazienkowe. Jakie materiały wybrać ?

Łazienka to strefa pielęgnacji i relaksu. Współcześnie producenci oferują nam bogatą gamę mebli wykonywanych z różnorodnych materiałów. Urządzając łazienkę powinniśmy jednak pamiętać zarówno o jej estetyce, jak i funkcjonalności.

Materiał, z którego wykonane są elementy wyposażenia łazienkowego ma bardzo duże znaczenie, bowiem tego typu meble są narażone na ciągłe działanie wilgoci i zmiany temperatur. Wybierając meble warto zatem zwracać uwagę na jakość materiałów.

Meble z płyt MDF
Chociaż w powszechnej opinii płyty MDF uchodzą za materiał mało odporny na wilgoć, kruchy i odkształcający się to tak naprawdę meble wykonane z MDF-u potrafią być niezwykle trwałe. Znaczenie ma tutaj grubości i odpowiednie zabezpieczenie płyty. Aby nie narzekać na jakość warto wybierać meble z płyt MDF fornirowane, laminowane, akrylowe lub foliowane.

Meble z płyt HPL
Płyty HPL wykonywane z tworzywa warstwowego to materiał przeznaczony do pomieszczeń, w których panuje duża wilgotność powietrza. Otrzymuje się je poprzez połączenie specjalnie obrobionego papieru i wysokojakościowych żywic. Dzięki utwardzeniu w wysokiej temperaturze są wyjątkowo trwałe i odporne na wodę. Tego typu meble dostępne są w najróżniejszych kolorach i kształtach i sprawdzają się w wielu aranżacjach, np. nowoczesnych, stylizowanych.

Łazienka w drewnie
Meble z litego drewna są szlachetne i eleganckie. Doskonale sprawdzą się w wielu wnętrzach, zarówno w klasycznych, skandynawskich jak i kolonialnych. Jeżeli decydujemy się na drewniane meble pamiętajmy, żeby były to modele wykonane z gatunków drewna o małym skurczu zawierające dużą ilość naturalnych olei, które chronią surowiec przed wilgocią. Takim gatunkiem jest drewno egzotyczne, np. cedr, mahoń, iroko czy teak. Dodatkowo powinno ono być pokryte specjalnymi olejem, lakierem lub woskiem.

Żeliwo i stal nierdzewna w łazience
Meble wykonane z żeliwa i stali nierdzewnej świetnie pasują do łazienek w stylu śródziemnomorskim i prowansalskim. Kute elementy o surowym charakterze ciekawie komponują się z ciepłym drewnem. Pamiętajmy jednak, aby żeliwo było pokryte specjalną farbą, która zabezpiecza przed pojawieniem się rdzy. Meble ze stali nierdzewnej z kolei idealnie pasują do nowoczesnych minimalistycznych wnętrz, zwłaszcza zestawione z elementami z hartowanego szkła, np. umywalką lub kabiną prysznicową.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *