Konserwacja i właściwe użytkowanie narzędzi pneumatycznych

Konserwacja i właściwe użytkowanie narzędzi pneumatycznych

Dzięki regularnej konserwacji, inwestycja w drogie narzędzia pneumatyczne szybko się zwróci, ponieważ pomogą nam w wielu zadaniach związanych majsterkowaniem i bieżącymi naprawami. Zadbajmy, więc o dobre nawyki konserwacji narzędzi, a będziemy ciszyć się nimi przez długi czas. Oto kilka zasad związanych z właściwym użytkowaniem narzędzi pneumatycznych:

Narzędzia powinny być suche i właściwie przechowywane
Zawsze przechowujmy narzędzia w odpowiednich warunkach, aby utrzymać je w dobrym stanie. Jedną z najważniejszych zasad jest utrzymanie narzędzi w suchości. Wilgotne środowisko może spowodować ich korozję i uszkodzenie. Zatroszczmy się, więc o pochłaniacze wilgoci w miejscu, w którym przechowujemy swój sprzęt do majsterkowania.

Nie używajmy zbyt dużej siły podczas posługiwania się urządzeniami pneumatycznymi
Zbyt duża siła włożona w posługiwanie się urządzeniami pneumatycznymi może spowodować szybsze zużycie i uszkodzenia, które uniemożliwiają prawidłowe działanie. Pozwólmy, aby narzędzie zrobiło to, do czego zostało zaprojektowane i nie używaj za dużej siły. Niech zadziała sprężone powietrze.

Zawsze używajmy właściwego urządzenia do danego zadania
Nawet zadania, które wydają się proste, powinny być wykonywane za pomocą odpowiedniego urządzenia, ponieważ zastosowanie niewłaściwego narzędzia do nawet prostego zadania może spowodować duże problemy. Pamiętajmy, że do każdej pracy producenci przewidują inne narzędzie i trzymajmy się ich zaleceń.

Czyszczenie urządzenia po każdym użyciu
Nawet, jeśli używamy urządzenia pneumatycznego tylko przez minutę lub dwie, należy je potem dokładnie wyczyścić. Zaczekajmy, aż narzędzie ostygnie, i wytrzyjmy je czystą, suchą szmatką po każdym użyciu, zanim odłożymy je do przechowywania.

Zachowanie bezpieczeństwa
W trakcie korzystania z narzędzi pneumatycznych należy nosić okulary ochronne i unikać luźnej odzieży. Niepożądana jest także zwisająca biżuteria. Zamiast tego warto korzystać z obuwia ochronnego oraz rękawic.

Regularne dokręcanie łączników
Wibracje i ruch narzędzi napędzanych powietrzem może z czasem doprowadzić do poluzowania się śrub i nakrętek. Regularnie dokręcajmy narzędzia oraz przeglądaj wszystkie akcesoria. Sprawdzajmy także węże, aby upewnić się, że są odpowiednio dopasowane. Węże mogą również wymagać wymiany od czasu do czasu, więc obejrzyjmy je pod kątem dziur i pęknięć, które sygnalizują, że potrzebują wymiany.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *