Jaki okap kuchenny sprawdzi się najlepiej?

Jaki okap kuchenny sprawdzi się najlepiej?

Okapy kuchenne stały się niezbędnym elementem naszych kuchni, bez których trudno sobie wyobrazić codzienne gotowanie. To właśnie dzięki nim możemy zachować czystość w kuchni oraz zadbać o to, aby nasze kulinarne aromaty nie rozchodziły się po całym domu. Na przestrzeni lat urządzenia te stały się o wiele bardziej estetyczne i funkcjonalne niż miało to miejsce w przeszłości. Charakteryzujemy obecną ofertę rynkową.

Dobry okap ma odprowadzać z kuchni nie tylko zapachy, ale również parę wodną oraz nadmiar wilgoci. Jest to bardzo ważne, szczególnie w małych mieszkaniach, gdzie bez właściwej wentylacji można szybko doprowadzić do zawilgocenia ścian. Warto pamiętać również o tym, że wraz z parą przenoszona jest tłusta mgiełka, która osiada na suficie i meblach, tworząc grubą warstwę brudu – tłustego kurzu, który jest wyjątkowo trudny w usunięciu. Posiadanie okapu pozwoli nam uporać się z wszystkimi wyżej wymienionymi problemami, jednak jakie urządzenie wybrać?

Rodzaje okapów
Możemy wymienić pięć popularnych rodzajów okapów. Pierwszy z nich to okap podszafkowy, który zawiesza się pod szafką lub samodzielnie. Tego rodzaju urządzenie posiada małą wysokość i niewielką wydajność. Stosuje się je w bardzo małych i ciasnych kuchniach, które nie są intensywnie użytkowane. Drugi typ to okap kominowy, który wyróżnia się rozbudowaną zabudową rury odprowadzającej powietrze do szybu wentylacyjnego. Oznacza to, że powierzchnia zbierania przez urządzenie jest bardzo duża. Jest to zatem bardzo praktyczne rozwiązanie, ułatwiające utrzymanie higienicznej czystości. Trzecim rodzajem okapów jest okap wyspowy, który nie nadaje się do kuchni w bloku. Pomieszczenie, w którym zostanie zamontowany, musi posiadać co najmniej 20 m2. Samo urządzenie przymocowuje się do sufitu. Funkcję posiada taką samą jak poprzedni model, jednak wyróżnia się zazwyczaj nowoczesnym designem. Czwarty rodzaj to okap do zabudowy o powierzchni rozsuwanej na szynach przypominających prowadnice od szuflad. Ostatni rodzaj okapu to ten w typie „wkład”. Chodzi o szczególne modele okapu przeznaczone do zabudowy. Otóż urządzenie to pozbawione jest teleskopowego systemu rozkładania, a wszystkie filtry i wentylatory są schowane w części umieszczonej wewnątrz szafki.

Funkcje okapów
Nowoczesne okapy kuchenne posiadają szereg funkcji, ułatwiających codzienne użytkowanie tych urządzeń. Pierwsza opcja to wyłącznik czasowy. Po pozbyciu się nieprzyjemnych zapachów i upływie określonego czasu okap sam się wyłącza. Wbudowany minutnik zawiadamia nas sygnałem dźwiękowym o tym, że czas wyłączyć gaz bądź piekarnik. Sensor zapachu sprawia, że okap włącza się sam, gdy wyczuje w powietrzu opary.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *