Jaki klimatyzator wybrać do domu?

Jaki klimatyzator wybrać do domu?

Wybór funkcjonalnego rozwiązania klimatyzacyjnego do domu nie należy do najprostszych zadań. Oferta na rynku jest bardzo bogata i wciąż pojawiają się nowi producenci. Choć jeszcze nie dawno klimatyzator kojarzył się z pewnym zbytkiem, coraz częściej decydujemy się na zainstalowanie tych urządzeń w domu. W letnie, gorące dni klimatyzator przyda się w mieszkaniach, które szybko się nagrzewają. Pamiętajcie jednak, że wybór urządzenia powinien być przemyślany. Oto kilka wskazówek.

W sklepach znajdziemy klimatyzatory przenośne lub mocowane na stałe, jednoczęściowe zwane monoblokowymi lub składające się z dwóch części w typie split. Dostępne są również systemy do obsługi wielu pomieszczeń, które składają się z kilku jednostek połączonych spójnie w jeden układ. Tego typu rozwiązania określa się mianem klimatyzacji multisplit. Każdy pojedynczy klimatyzator chłodzi powietrze, jednak tylko niektóre mogą je także ogrzewać. Tańsze urządzenia mają zamontowaną w tym celu elektryczną nagrzewnicę, a droższe działają na zasadzie pompy ciepłej, przez co pobierają znacznie mniej energii elektrycznej podczas procesu ogrzewania.

Klimatyzacja przenośna
Tego rodzaju rozwiązanie jest najprostsze. Aby zamontować takie urządzenie nie trzeba kuć ścian oraz prowadzić przewodów. Jedynym wymogiem jest bliskość okna. Wówczas przez lekko rozchylone okno za pomocą elastycznej rury, ciepłe powietrze zostaje odprowadzone na zewnątrz z pomieszczenia. Jeśli chodzi o wady tego urządzenia to należy wspomnieć, że charakteryzuje się ono stosunkowo niską wydajnością. Wynika to głównie z powodu uchylonego okna. Co więcej klimatyzatory te są dość głośne i zajmują sporo miejsca.

Klimatyzacja stacjonarna
Jeśli chodzi o klimatyzatory nowszej generacji to najczęściej wybieramy stacjonarne klimatyzatory split. Są one najskuteczniejsze w działaniu oraz nie posiadają najpoważniejszych wad, które charakteryzowały wcześniej opisywane urządzenia. Klimatyzatory te wymagają jednak trwałego zamontowania jednostki wewnętrznej w pomieszczeniu, które będzie chłodzone, podczas gdy jednostka zewnętrzna instalowana jest poza domem – na ścianie, dachu bądź na ziemi. Obie części łączy się ukrytymi rurami, przez które płynie czynnik chłodniczy. Czynnik ten zmienia swój stan skupienia przepływając przez rury, co skutkuje intensywną wymianą ciepła. Tego typu klimatyzatory mogą również ogrzewać powietrze, co jest wyjątkowo przydatne w naszym polskim klimacie. Warto na koniec dodać, że większość urządzeń nowej generacji konstruuje się w ten sposób, aby zminimalizować zużycie prądu.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *