Jaką kuchenkę wybrać ?

Jaką kuchenkę wybrać ?

Kupując sprzęt AGD do kuchni, z reguły najwięcej znaków zapytania rodzi się przy wyborze kuchenki. Do wyboru mamy płytę indukcyjną lub gazową. Wiele zależy od tego, jakie potrawy gotujemy, jakie są nasze upodobania oraz jak dostosowana do ich montażu jest nasza instalacja.

Jeżeli mamy małe dzieci, lubimy gotować szybko i nie mamy czasu na uciążliwe sprzątanie lepszym rozwiązaniem będzie płyta indukcyjna. Pamiętajmy jednak, że do jej montażu potrzebujemy trójfazowej instalacji elektrycznej.

Płyta gazowa przeznaczona jest dla tych osób, które często używają emaliowanych garnków lub przypiekają potrawy na wolnym ogniu. Płyta gazowa wytwarza ciepło w wyniku spalania gazu. Jest łatwiejsza w utrzymaniu niż indukcyjna a dodatkowo pozwala na gotowanie w każdym rodzaju garnków.

Jeżeli chodzi o płytę indukcyjną ciepło wytwarzane jest z prądu. Jest o wiele bezpieczniejsza, bowiem znika problem oparzeń. Wadą jest konieczność stosowania specjalnych garnków oraz wyższa cena. Płyty indukcyjne posiadają z reguły bardzo rozbudowany system sterowania. Pozwalają na wstrzymywanie gotowania i powracanie do niego bez konieczności ponownego rozgrzewania. Panel sterowania posiada specjalną blokadę przed dziećmi.

Płyty gazowe również posiadają zabezpieczenia, ale nie są one aż tak bogate. Gaz jest automatycznie odcinany w przypadku zaniknięcia płomienia. Włączanie jest bardzo łatwe i z reguły odbywa się przez wytworzenie iskry za pomocą prądu. Pamiętajmy, aby w przypadku kuchenki gazowej nie zdmuchiwać płomienia oraz nie zalewać palników. W obu przypadkach do czyszczenia płyt używajmy wilgotnej szmatki i lekkich detergentów. Unikajmy silnych środków chemicznych oraz drucianych myjek mogących uszkodzić powierzchnię.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *