Jak używać nitownicy pneumatycznej?

Jak używać nitownicy pneumatycznej?

Nitownica pneumatyczna jest używana do łączenia dwóch kawałków metalu, takich jak stal lub aluminium. Występuje w różnych rozmiarach i kształtach. Termin „pneumatyczna” oznacza, że narzędzie nitujące, często zwane pistoletem nitowym, jest zasilane przez sprężarkę powietrza. Ciśnienie przechodzące przez pistolet wciska nit między kawałki metalu, dzięki czemu łączą się one ze sobą. Ilość powietrza może być regulowana przez regulator. Zaletą używania pneumatycznego narzędzia nitującego jest mniejsze obciążenie naszych dłoni. Podczas pracy z ręcznym narzędziem do nitowania należy ścisnąć jego uchwyt, co w przypadku częstego wykonywania takich czynności, może spowodować skurcze i uszkodzenie mięśni. Narzędzie pneumatyczne automatycznie wywiera nacisk na nit, oszczędzając nasze dłonie i pozwalając zwiększyć wydajność pracy.

Nitowanie krok po kroku
Zanim rozpoczniemy nitowanie, koniecznie załóżmy okulary ochronne. Pierwszą czynnością, którą powinniśmy wykonać jest wyznaczenie miejsca, w którym chcemy połączyć dwa elementy. Zabezpieczmy obydwa elementy za pomocą zacisku lub pary szczypiec. Musimy ułożyć je na stabilnej powierzchni roboczej.

Przymocujmy wiertło do urządzenia. Średnica otworu powinna zależeć od założeń naszego projektu. Zakupione narzędzie do nitowania pneumatycznego prawdopodobnie zawiera cały asortyment rozmaitych nitów i wierteł. Upewnijmy się, że długość wybranego nitu jest odpowiednia w stosunku do grubości dwóch nałożonych na siebie elementów. Teraz pora na wywiercenie otworu w dwóch częściach. Jego średnica powinna pasować do nitu, który będzie używany.

Ręcznie włóżmy nit do otworu, który właśnie wywierciliśmy. Końcówka nitu ma przejść przez otwór, a główka będzie znajdować się na powierzchni dwóch łączonych elementów. Zwróćmy uwagę na to, aby było to idealne dopasowanie. Wyjmijmy nit i włóżmy go do nitownicy.

Podłączmy przewód powietrzny sprężarki do złączki powietrza narzędzia do nitowania i włączmy kompresor powietrza. Wnętrze narzędzia powinno być wcześniej nasmarowane np. wazeliną techniczną. Włóż nit do nitownicy.
Na pistolecie do nitowania może znajdować się więcej, niż jeden otwór, więc upewnijmy się, który otwór najlepiej pasuje do używanych przez nas nitów. Przyłóżmy pneumatyczną nitownicę do łączonych części i naciskajmy spust tak długo, aż usłyszymy trzaskający dźwięk, a pistolet odskoczy delikatnie od nitowanych elementów. To już koniec zadania.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *