Marzy Ci się drewniana podłoga w łazience? Brzmi nieprawdopodobnie. Jeśli jednak zadbasz o odpowiedni dobór drewna oraz o specjalne zabezpieczenia przed wilgocią to z początku nierealne marzenie może się spełnić.
Pierwsze skojarzenie z podłogą w łazience nasuwa nam na myśl płytki ceramiczne. Są one odporne na wilgoć i temperaturę, a tych przecież nie brakuje w miejscu takim jak łazienka. Jednak mimo wszelkich obaw możemy zastosować w niej także drewno w postaci posadzki, blatu czy nawet obudowy wanny.
Odpowiedni gatunek drewna
Jest to kluczowa kwestia. Nie każdy rodzaj drewna nadaje się do zastosowania w tak wilgotnym miejscu. Pod uwagę bierzemy dwa kryteria: twardość oraz tzw. współczynnik skurczu. Im niższa wartość współczynnika tym mniejsza podatność drewna na odkształcanie. Wśród polskich drzew sprawdzą się dobrze: dąb, jesion, wiąz, buk i modrzew. Natomiast drzew egzotycznych: teak, iroko, merbau, jatoba, cedr, lapacho oraz wenge. Ciekawostką jest, że bardziej odporne jest drewno klejone niż lite.
Zabezpieczenie przed wilgocią
To warunek konieczny. Nawet najbardziej twarde drzewo może ulec zniszczeniu. Warto więc je zaimpregnować, gdyż z czasem nabierze powłoki w srebrnoszarym kolorze. Drewno nadal będzie spełniało swoją funkcję, jednak straci walory wizualne i z pewnością nie będzie nam się już podobało.
Ochronę zapewnią środki impregnujące oraz lakiery lub oleje. Muszą być dostosowane do danego rodzaju drewna.
Lakier
Na początku wygląda wspaniale, bowiem tworzy twardą i równą powłokę. Nie jest zalecany do łazienki, ze względu na jego ścieralność. Miejsca, które ulegną zniszczeniu będą z łatwością absorbować wodę, co z kolei będzie niszczyć podłogę od wewnątrz. Niestety nie jesteśmy w stanie naprawić drobnym szczelinom czy pęknięciom. Jedyny sposób to cyklinowanie całej podłogi i nałożenie nowej powłoki lakieru.
Olej
To dużo lepsze rozwiązanie w łazience. Ten środek wchłania się w strukturę drewna, nadając tym sposobem ochronę przed wilgocią. Oprócz funkcji ochronnej ma również estetyczną: pięknie uwydatnia słoje drewna. Możemy, a raczej powinniśmy, cyklicznie olejowa podłogę w celu jej kompleksowego zabezpieczenia.
Dodaj komentarz