Dobieramy oświetlenie domowe

Dobieramy oświetlenie domowe

Obecnie zamiast jednego źródła światła zawieszonego na suficie, wolimy wprowadzić kilka punktów, które strategicznie rozświetlają dane pomieszczenie. Zamiast żyrandolu na środku sufitu, mamy zatem lampy stojące, stołowe, wiszące oraz kinkiety. Tak ogromny wybór lamp pozwala na dowolną aranżację wnętrza.

Dobrze dobrane oświetlenie może odmienić każde wnętrze. Interesująca lampa będzie nie tylko oświetlać pokój, ale również ozdobi go. Niejednokrotnie lampa o bardzo oryginalnym designie staje się głównym akcentem wystroju wnętrza, określającym jego charakter. Z kolei lampy stołowe lub kinkiety stanowią świetne rozwiązanie dodatkowego doświetlenia, które określa konkretne strefy pomieszczenia.

Lampy stojące
Według najnowszych zasad projektowania, ładna lampa stojąca powinna znajdować się w każdym pomieszczeniu. Decyduj się na lekkie modele, które z łatwością można przemieszczać. Na rynku znajdziemy lampy stojące o różnej wysokości. Możemy zatem wybrać model o dwóch metrach i ogromnym kloszu, który będzie stanowić dominujący element dekoracyjny lub jednometrowy, które da dodatkowe światło, ułatwiające czytanie książki. Bardzo funkcjonalne są te lampy, które umożliwiają przesuwanie wysokości klosza po statywie, co pozwala na dostosowanie ustawienia światła do konkretnych potrzeb. Z reguły lampy stojące mają włączniki zamontowany pod kloszem, na statywie lub na kablu.

Oświetlenie wiszące
Tego rodzaju lampy stanowią podstawę oświetlenia każdego pomieszczenia. Najczęściej występuje ono pojedynczo, na środku pokoju, co daje równomierne światło główne, zapewniające maksymalną widoczność. Lampa powinna być dobrana do stylu mebli, kolorów panujących w pomieszczeniu oraz do jego wysokości. W wysokich wnętrzach lepiej niż płaski plafon sprawdzi się wiszący żyrandol z trzema żarówkami. Jeśli zależy nam na mocniejszym świetle, wybierajmy klosze zakryte tylko do połowy. Chodzi o to, że te zupełnie zabudowane rozpraszają intensywność światła. Lampy wiszące mają zapewniać najwięcej oświetlenia, dlatego wybieraj do nich mocniejsze żarówki.

Dodatkowe oświetlenie 
W formie dodatkowego oświetlenia możemy wykorzystać lampy stołowe, które będą świetnie prezentować się na eleganckich stolikach kawowych, stołach jadalnianych, szerokich parapetach, regałach, kominkach, biurkach oraz szafkach nocnych. Tego rodzaju lampy pełnią przede wszystkim funkcje dekoracyjne, ocieplając wnętrze swoim delikatnym światłem. Oczywiście lampa gabinetowa poza aspektem estetycznym, posiada również walor praktyczny. Otóż zapewnia odpowiednie oświetlenie powierzchni blatu.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *