Czysta elewacja to nie problem!

Czysta elewacja to nie problem!

Otynkowanie i pomalowanie domu to nie koniec naszych zadań związanych z jego odpowiednim utrzymaniem. Każdy budynek z czasem staje się brudny. Pojawia się kurz, rozwijają się pleśnie i grzyby. Dom narażony jest na rozmaite warunki pogodowe. Musi znosić wahania temperatur, wiatr oraz opady. Jeżeli zaniedbamy czyszczenie elewacji budynku, narażamy się na dodatkowe problemy takie, jak pękanie tynku, jego odpadanie czy blaknięcie koloru elewacji. Kontrola stanu elewacji jest, zatem obowiązkiem każdego właściciela domu.

Brudna elewacja to nie tylko problem natury estetycznej
Oczywistym jest, że brudne ściany budynku nie wyglądają dobrze. Kurz, błoto lub ptasie odchody usuniemy łatwością. Wystarczy spłukanie ścian strumieniem zimnej wody pod ciśnieniem. Czasami pomocne okazują się szczotki i detergenty. Jednak zanieczyszczone ściany wpływają nie tylko na ogólny wygląd budynku. W takim środowisku bardzo łatwo rozwijają się grzyby i pleśnie. Przyczyniają się one do niszczenia ścian. Mają także działanie kancerogenne, wywołują alergię i powodują problemy zdrowotne związane głównie z układem oddechowym. Problem potęguje lokalizacja domu w miejscach o dużej wilgotności powietrza np. w pobliżu lasów, rzek czy jezior, a wiatr roznosi nie tylko kurz, ale i zarodniki pleśni oraz grzybów.

Walka z pleśniami i grzybami
Pleśni i grzybów nie wyczyścimy tak łatwo, jak zwykłego brudu i kurzu. Tutaj sama woda nie wystarczy. Co więcej, potraktowanie zagrzybionej ściany wodą może rozprzestrzenić niechciane mikroorganizmy. Po mechanicznym usunięciu zarodników pleśni i grzybów np. szczotką należy zastosować właściwe preparaty pleśniobójcze i grzybobójcze. Ich zadaniem jest dezynfekcja zanieczyszczonej elewacji. Wiele farb elewacyjnych posiada już w swoim składzie środki grzybobójcze czy zapobiegające powstawaniu pleśni. To doskonałe zabezpieczenie ścian.

Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale ogromny wpływ na wygląd ścian i ich podatność na zanieczyszczenia ma wybrany system ocieplenia budynku. Warto korzystać z systemu dociepleń oferowanego przez jednego producenta. Możemy w ten sposób wybrać tynk najwyższej jakości, którego trwałość i odporność będzie o wiele wyższa.

Nawet, jeżeli zabrudzeń na elewacji nie widać, należy przynajmniej raz na kilka lat przeprowadzić jej gruntowne czyszczenie. Pod niewidoczną na pierwszy rzut oka warstwą kurzu, możemy ze zdziwieniem odkryć nasz nowy, jasny i czysty dom!


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *