Łazienka to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. Jak odpowiednio dopasować meble do łazienki, żeby były funkcjonalne i trwałe? Sprawdź, co jest najważniejsze przy zakupie mebli do łazienki.
Stojąc przed wyzwaniem umeblowania łazienki powinniśmy się do niego odpowiednio przygotować, aby wybrane przez nas wyposażenie służyło nam na lata. Wsród najważniejszych aspektów meblowania łazienki powinniśmy uwzględnić wszelkie wymiary, armaturę oraz detale.
Krok 1: wykonaj pomiary łazienki
Wybierając meble łazienkowe warto priorytetowo potraktować ergonomię i jakość mebli, a dopiero później zwrócić uwagę na styl. Jednak na samym początku musimy dokładnie wymierzyć łazienkę. Żeby korzystanie z tego pomieszczenia było komfortowe, zostawmy przed umywalka oraz WC, a także po bokach kilkadziesiąt centymetrów przestrzeni. Nie zapominajmy również o tym, że wanna czy kabina prysznicowa też powinny mieć wolny dostęp. Bardzo istotne dla funkcjonalności w łazience jest także wlaściwe rozmieszczenie szafek. Nie mogą one utrudniać codziennej toalety i narażać nas na jakiekolwiek urazy. Nie powinniśmy zatem wieszać ich na wysokości głowy obok muszli klozetowej i nad wanną. Dokładnie należy zmierzyć również wszystkie wnęki, w których planujemy umieścić meble oraz znaleźć optymalną dla nas wysokość umywalki, lustra oraz wiszących szafek. Dobrym rozwiązaniem jest zapisywanie wszystkich liczb i na papierze lub w komputerze przygotowanie rzutu łazienki.
Krok 2: dopasuj meble od armatury
Najlepszym rozwiązniem w przypadku zakupu szafki jest kupowanie jej razem z umywalką. Natomiast jeśli nie chcemy wymieniać wszystkich mebli, które obecnie znajdują się w naszej łazience, niezastąpiona będzie dokładność i fachowa porada specjalisty. Porównaj wszystkie wymiary obu sprzętów i dowiedz się, czy jest możliwość zwrotu towaru.
Krok 3: nie pomijaj detali
Wysokiej jakości meble do łazienki są wykonane z materiałów, które charakteryzują się odpornością na wilgoć oraz tym, że są pokryte poliuretanowym. Najlepiej, gdy lakierem jest pokryta cała powierzchnia mebla, a nie tylko jego front. Tylna ścianka powinna być lekko cofnięta, tak żeby nie dotykała ściany łazienkowej, ponieważ po niej skrapla się para wodna. Zwróćmy uwagę także na okucia i uchwyty, które powinny być zabezpieczone przed rdzewieniem.
